Mariusz Włoch Blog

Zapraszam cię też na:

Polityka cookies

Sport i zdrowie

Highway to Hel(l), czyli debiut z...

31 października 2019

Dziś tzw. Halloween, masa dzieci i osób pełnoletnich przebiera się za przeróżne straszydła, pragnąc w ten sposób...

Meantime, czyli podróż wehikułem...

18 listopada 2018

Może to przez tę aurę, bo mży, jest mgliście i ogólnie niesympatycznie, pogoda może być zatem wygodnym wytłumaczeniem każdego rodzaju...

Jazda w dziczy, czyli czy w Szczecinie potrzebny jest język niemiecki

12 kwietnia 2015, komentarze (2)

Jeśli nawet nie mieszkasz w Szczecinie, może zainteresuje cię to sprawozdanie i zachęci do przyjazdu w okolice tego pięknie położonego miasta. Bo Szczecin to miasto, wokół którego rozpościerają się lasy i tereny zielone, więc jest sporo miejsc, by wypocząć po całotygodniowej bieganinie. Dziś postanowiłem przejechać trasę, której opisu nie spotkałem dotąd w żadnym przewodniku. Mam nadzieję, że zainspiruje kogoś z was, aby wsiąść na dwa kółka i pojeździć w pewnym oddaleniu od centrum miasta.

Ruszamy znad jeziora Świdwie - polną drogą w kierunku miejscowości Stolec. Jadąc tą drogą widzisz po swojej prawej stronie, po drugiej stronie jeziora oddalony budynek Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu (na zdjęciu głównym). Dziś tam nie pojedziemy, może innym razem. Zatem jedziesz w kierunku Stolca, to jakieś 5 km. Wyjeżdżasz na asfalt w centrum wsi, skręcasz w prawo, w stronę Dobieszczyna. Mniej więcej 2 km dalej odbijesz w lewo, kiedy zobaczysz znak ze strzałką i napisem: pas graniczny. I właśnie ten pas najbardziej mnie dziś interesował, bo nigdy wcześniej tam nie jeździłem, jakoś nie było okazji. No to wjechałem do lasu, a tam, niestety droga mało uczęszczana, więc jeśli lubisz tereny dzikie i wolne od nadmiaru turystów, poczujesz się dobrze.

1pas_stolec__przej347cie_i_400Pas graniczny to dwie równoległe ścieżki – po polskiej i niemieckiej stronie, miejscami oddzielone zasiekami i drutem kolczastym. 
3_pas_stolec__przej347cie_iii_rower_400


Polska strona jest dość piaszczysta (może nie akurat na tym zdjęciu), niemiecka dla odmiany prawie zarośnięta różnymi chaszczami. Wniosek jest taki, że trzeba się trochę natrudzić, żeby tę trasę pokonać.5_pas_stolec__przej347cie_v_400

Mniej więcej w połowie przejechałem na niemiecką stronę i przyzwoitą leśną drogą dojechałem do asfaltu na przejście graniczne.

do_my347liborza_i_400A tam trzeba było jechać dalej w kierunku wsi Myślibórz Wielki. I znów piach i ciężki teren, ale skoro plan zakładał sprawdzenie i poznanie trasy, to nie było odwrotu.

Trasa prezentowała się miejscami właśnie tak, jak na zdjęciu.


do_my347liborza_v_400Przed jeziorem skręt w prawo, na polską stronę, a tam po przejechaniu ok. 1 km Myślibórz Wielki.

my347librz_ii_400A w Myśliborzu skręt w lewo i zaczyna się jazda dość mocno ubitą drogą w kierunku przejścia Nowe Warpno – Rieth


my347l__rieth_i_400Można tam jechać środkiem lasu, ja wybrałem jazdę wzdłuż pasa granicznego. Chwilami wydawało mi się, że zaraz droga się skończy i będę musiał wracać, ale na szczęście jakoś dałem radę przejechać, a rower to nawet cieszył się z takich wertepów i lekko popiskiwał z radości. No dobra, to łańcuch popiskiwał, bo muszę znów go nasmarować.

my347l__rieth_iv_400W końcu dotarłem do przejścia, z innej strony niż zwykle, bo zawsze przyjeżdżałem tam asfaltową ścieżką rowerową od strony Nowego Warpna. Cóż, inna droga, niższa prędkość, ale wartość poznawcza bardzo duża, choć chyba nieprędko powtórzę przejazd tą trasą. Mimo wszystko zachęcam do przepedałowania tamtych terenów, są naprawdę ciekawe.  A jeśli lubisz zrelaksować się w całkowitej ciszy, przerywanej tylko śpiewem ptaków i szumem wiatru (a wiało dziś naprawdę mocno), powinno ci się spodobać. Długość trasy Świdwie - przejście Nowe Warpno - Rieth to  ok. 35 km. Z przejścia Nowe Warpno - Rieth wróciłem zwykłą trasą, bez atrakcji, więc jej nie opisuję.

No tak, trasa wzdłuż granicy polsko-niemieckiej – i tu powstaje lingwistyczne pytanie: czy w takich okolicznościach potrzebna jest znajomość języka niemieckiego? Nie, bo na trasie wzdłuż pasa granicznego nie spotkałem żadnego żywego człowieka. Martwego na szczęście też nie. Mimo to język niemiecki się przydaje, kiedy znajdziesz się w bardziej cywilizowanych obszarach.

A jeśli znasz jakąś fajną trasę rowerową, daj znać. Tschüß!

2 komentarze

ajkkafe, 14.04.2015, 09:51

Trafiony zatopiony. Chcę mieć rower.

Mariusz Włoch, 15.04.2015, 09:32

Chcieć to móc. Móc to mieć.