Dotrzymać słowa, czyli o zawartości...
DCM angielski 3 spełnia swój dydaktyczny obowiązek od miesiąca, więc udając, że mam tzw. wolną chwilę, piszę jeszcze parę...
DCM angielski 3 spełnia swój dydaktyczny obowiązek od miesiąca, więc udając, że mam tzw. wolną chwilę, piszę jeszcze parę...
Dziś do druku trafiła trzecia część językowej sagi DIRECT COMMUNICATION METHOD angielski: DCM angielski 3. Zapowiadałem jej wydanie już...
Kolejne egzemplarze książki DIRECT COMMUNICATION METHOD angielski 2 trafiają do rąk i umysłów nowych odbiorców, a wraz z tym...
Wchodzisz skutecznie
To może tak: wchodzisz do wielkiego, lśniącego, nowoczesnego budynku, pełnego różnych ciekawych pomieszczeń. Niektóre coś ci przypominają, inne nie, nigdy w takich miejscach nie byłeś. W budynku jest wiele drzwi. Aby je otworzyć, musisz wprowadzić hasło. Dobra wiadomość jest taka, że do otwarcia każdych drzwi wystarczy ci jedno hasło. Niewiele, prawda? Reguły gry są proste: wprowadzasz właściwe hasło - wchodzisz, hasło błędne – sorry, Winnetou. No dobra, dostaniesz kolejną szansę albo nawet dwie, ale potem koniec zabawy w zwiedzanie i odkrywanie atrakcji. A wtedy będziesz musiał wrócić do korzeni i trochę się poduczyć - w końcu zapamiętasz chyba właściwe hasło?
I znów o samochodzie
A wiesz, że nauka języka to tak naprawdę banał? Skuteczna nauka języka – nie ma znaczenia, jakiego – to opanowanie kilku (no dobra, kilkunastu) konstrukcji. Potem wystarczy je stosować. To tak jak z jazdą samochodem – tak, to mój ulubiony przykład. Bo z autem jest tak, że zmieniasz biegi zawsze tak samo, tylko że jeździsz różnymi trasami, mijasz i wyprzedzasz różne auta, omijasz różnych pieszych i rowerzystów. Nie ma dwóch takich samych tras, każda jest inna, tyle że pokonujesz ją w podobny sposób. Z językiem jest dokładnie tak samo – budujesz zdania i mówisz do rozmówcy, nieważne, kto nim jest. Ważne jest coś innego – byłoby miło, gdyby twoje wypowiedzi umożliwiały komunikację i porozumienie.
To co zrobić?
Potrzebujesz pamiętać o hasłach zwłaszcza na początkowym etapie nauki. Właśnie wtedy świadomie zwracasz uwagę, jak ułożyć wyrazy we właściwej kolejności. Tak, aby twój rozmówca zrozumiał, co do niego mówisz. Jeśli coś tam pokręcisz może też cię zrozumie, może nawet poprawi i w ten sposób czegoś się nauczysz, jednak nie zawsze tak jest. Zwłaszcza gdy nie ma czasu na poprawki i dodatkowe pytania o powtórzenie. Zatem precyzja jest dość istotna. Ona pomaga ci otwierać wiele drzwi.
Jak to zrobić?
Dziś prowadziłem zajęcia z norweskiego, więc posłużę się przykładem w tym języku (cóż, po duńsku byłoby dokładnie tak samo):
Han kommer fra Polen. (On pochodzi z Polski.)
Hasło do stworzenia powyższego zdania wygląda tak: 1 (osoba) 2 (co robi) 3 (przyimek) 4 (miejsce).
1234
Jeśli chcesz zadać pytanie, wystarczy zmienić hasło. W językach germańskich to bardzo proste - teraz twoje hasło wygląda tak: 2134 (przyda się do wyjścia z tego wielkiego budynku). Zmieniłeś hasło, teraz zapisz zmiany w swoim mózgu. A jak wygląda teraz twoje zdanie?
Kommer han fra Polen? 2134. Genialnie proste.
I po sprawie
Hasła pozostają niezmienne, zmieniają się tylko bohaterowie i okoliczności. Teraz pozostaje to ćwiczyć. Skuteczna nauka języka polega na opanowaniu jego prostych podstaw – na tym opiera się cała reszta. To właśnie robimy na zajęciach. I to działa. Co o tym myślisz?
4 komentarze
aneta, 02.04.2015, 01:29
Dobre, normalnie po tyyyylu latach mnie olśniłeś :)
Agata, 02.04.2015, 12:06
Jakie to proste!:))
axxel, 02.04.2015, 14:24
chętnie bym poznał pin do drzwi w budynku jakiegoś banku, w środku już jakoś by poszło
axxel, 04.05.2015, 18:17
Hasło jest tylko jedno: "Żyrafy wchodzą do szafy" !