Mariusz Włoch Blog

Zapraszam cię też na:

Polityka cookies

Nauka języków

DCM angielski 3, czyli językowa saga...

19 grudnia 2019

Dziś do druku trafiła trzecia część językowej sagi DIRECT COMMUNICATION METHOD angielski: DCM angielski 3. Zapowiadałem jej wydanie już...

DCM angielski 2, czyli kolejna część językowej sagi

24 lipca 2019, komentarze (9)

Miło mi donieść, że już wkrótce pojawi się druga część językowej sagi – podręcznik do nauki angielskiego DIRECT COMMUNICATION METHOD angielski 2. Obecnie nadajemy ostateczny kształt książce, choć z pewnością i tak będzie coś, z czego jako autor tradycyjnie będę niezadowolony. Będą poprawki, zmiany stylistyczne, fabularne, może nawet obyczajowe. Takie to już są bolączki większości autorów, że gdyby mogli napisać coś raz jeszcze, to z pewnością zrobiliby to inaczej, czyli w ich przekonaniu prawdopodobnie lepiej.

Struktura każdej językowej sagi DIRECT COMMUNICATION METHOD – w tym przypadku sagi angielskiej – która docelowo ma się składać z 5 lub 6 części, pozostaje oczywiście niezmienna, jak w przypadku pierwszej części. To uogólniony zapis treści zajęć, które prowadzę od bardzo wielu lat. Pomysłów i cennych wskazówek dotyczących formy i treści dostarczali mi przez te wszystkie lata uczestnicy zajęć, zadając pytania, wyrażając wątpliwości czy sugerując inne rozwiązania. Za to wszystko jestem oczywiście bardzo wdzięczny, jednak choćbym nie wiem jak bardzo chciał, to i tak układ i zawartość nie zadowoli wszystkich odbiorców. Nie takie jest zresztą zadanie choćby i tej książki, bo – jak mówi pewne porzekadło – jeśli chcesz zadowolić wszystkich, powinieneś sprzedawać tequillę.

W DCM angielski 2 znów spotkasz znanych ci już z DCM angielski 1 bohaterów, jednak w trakcie kursu pojawi się nowa osoba – młoda dziewczyna, rozpoczynająca karierę w korporacji na stanowisku asystentki asystenta dyrektora, i jeśli wszystko dobrze pójdzie, to otrzyma awans na stanowisko asystentki dyrektora. Pomóc może jej w tym szybki postęp w zakresie posługiwania się angielskim. Szczegóły poznasz w trakcie lektury, wraz z podnoszeniem swoich kwalifikacji językowych. A skoro nowa osoba, to znów będziesz mieć okazję, żeby rozwijać opowieść o sobie – będziesz mógł przedstawić się w szerszym zakresie niż w książce DCM angielski 1, choćby z tego błahego powodu, że jesteś już na poziomie A1-A2, a więc takim, gdzie może zbudować naprawdę ciekawą wypowiedź. W tym celu nieustannie wskazane jest gromadzenie informacji i układanie ich w ładną, zgrabną, sensowną i płynną opowieść, tak jak w przypadku DCM angielski 1. Zasada działania DIRECT COMMUNICATION METHOD nie zmienia się, zwiększa się tylko zakres twoich możliwości.

W DCM angielski 2 rozwijam tematy, które nakreśliłem w DCM angielski 1, oraz wprowadzam nowe zagadnienia: wszystko tak, abyś mógł mówić o codzienności, czyli pracy, komputerach, wyglądzie zewnętrznym i cechach charakteru (szerzej i więcej), internecie, jedzeniu i piciu oraz tematach nieco oderwanych od ziemi, czyli uczuciach, emocjach, planach, przypuszczeniach, założeniach, sympatiach i antypatiach. Pomogą ci w tym konstrukcje gramatyczne, które pomogą ci zbudować zdanie i płynnie wyrazić myśli, jeśli oczywiście włożysz w swój trening językowy odpowiednią ilość energii. Dobrze zainwestowana energia z pewnością się zwróci, i to zapewne z nawiązką. Tak to z reguły bywa z dobrymi inwestycjami.

A jakie gramatyczne dania czekają na ciebie w DCM angielski 2? W „Jedynce” nauczyłeś się po mistrzowsku używać dwóch najbardziej podstawowych czasów, tzn. present simple i present continuous.  W DCM angielski 2 dołączają do tego grona m.in. past simple, konstrukcja going to, future simple, present continuous for the future, jest także pierwszy okres warunkowy (first conditional) oraz present perfect, czasownik must, have to, need to, przysłówki, stopniowanie, konstrukcje it’s good to do something, przyimek z rzeczownikiem odczasownikowym (gerund) i wiele, wiele innych. Każde zagadnienie gramatyczne i leksykalne podałem w formie tak prostej, na ile pozwalała forma podręcznika oraz poziom zaawansowania odbiorcy, tradycyjnie zgodnie z maksymą Einsteina, że wszystko należy robić tak prosto, jak się da, ale nie prościej.

A co z kolejnymi częściami? DCM angielski 3 jest już w zaawansowanej fazie przygotowań, przy odrobinie szczęścia powinien ukazać się pod koniec września. Poza tym strona wydawnictwa wjpublishers.pl ulega ciągłym zmianom, niedługo wprowadzimy tam także kilka nowych rzeczy np. dodatkowe materiały do podręczników DCM. Mam nadzieję, że z czasem znajdziesz tam wszystko, czego będziesz potrzebować do skutecznej nauki posługiwania się językami. 

9 komentarzy

Magdalena P., 24.07.2019, 19:12

Jestem bardzo zadowolona z zakupu DCM angielski 1. Oczywiście kolejne części również planuję nabyć!

Mariusz Włoch, 25.07.2019, 14:51

Bardzo się cieszę i już polecam kolejne części!

Anna, 28.07.2019, 02:47

Szukam w Krakowie szkoły pracującej na tych podręcznikach.Również w niemieckim. Jednak....bezskutecznie

Mariusz Włoch, 29.07.2019, 17:19

Szkoły są na etapie przechodzenia na podręczniki DCM i Direktes Deutsch, więc proszę dać im jeszcze trochę czasu. Można także uczyć się samodzielnie lub przez Skype'a (www.wladca-jezykow.pl).

Karol Czarnecki, 13.08.2019, 11:37

Kiedy można się spodziewać drugiej części podręcznika do norweskiego? Przećwiczyłem już pierwszy tom i z niecierpliwością czekam na kolejny :-)

Mariusz Włoch, 13.08.2019, 12:41

Panie Karolu, druga część to temat rozwojowy. Proszę w międzyczasie zrobić gruntowną powtórkę DCM norweski 1 :)

Karol, 16.09.2019, 10:35

Jestem w trakcie przerabiania cz. 1. Co mogę powiedzieć jako amator? Bardzo mi służy. Jest to nietuzinkowe podejście.

Mariusz Włoch, 16.09.2019, 10:56

Cieszę się, że służy. Dziękuję i pozdrawiam!

Kasia, 28.01.2020, 22:50

Hello :) czy wiadomo już kiedy pojawi się kolejna cześć? Oraz kolejna, 3?;)