Mariusz Włoch Blog

Zapraszam cię też na:

Polityka cookies

Komunikacja, NLP, rozwój osobisty

Wirus nie jest groźny, czyli niech...

6 października 2020

Epidemia wirusa zaskoczyła wszystkich, nikt przecież nie spodziewał się, że tak rozwiniętej i najmądrzejszej ludzkości przytrafi się taka...

Skazani na sukces, czyli wyrok w...

30 listopada 2018

Wygląda na to, że przed bombardowaniem sukcesem nie da się w obecnych czasach uciec. Podlany propagandowym obornikiem sukces zdradziecko nas...

Ciągłe zmiany, czyli o wartości kontaktu międzyludzkiego

22 lutego 2015, komentarze (8)

Masz to praktycznie codziennie. No, prawie codziennie. Kontakt międzyludzki to nieodzowna część naszego życia, a każdy kontakt oznacza – mniejszą lub większą - zmianę. Czasem zmiana jest ledwo zauważalna lub wydaje ci się, że do niej nie doszło. Tyle że jeśli z kimś porozmawiasz, stajesz się innym człowiekiem, choćby dlatego, że właśnie tę rozmowę odbyłeś i wymieniłeś z kimś myśli – a takiej rozmowy nie prowadziłeś nigdy wcześniej, nie ma przecież dwóch identycznych dialogów. Kontakt międzyludzki rozwija i w wielu przypadkach pobudza kreatywność, to także świetna okazja do skonfrontowania swoich poglądów, spojrzenia na wiele spraw, itd.

Kontakt z innymi ludźmi to także wymiana energii – w jednym przypadku czujesz, że poziom twojej energii rośnie, więc możesz ją oddawać i przekazywać dalej, w innym przypadku rozmówca może energię z ciebie wyciągać, w takim przypadku lepiej będzie, jeśli najszybciej się oddalisz. Nie wiem, czy w pełni zdajesz sobie sprawę z tego, że i jedna i druga forma takiej formy kontaktu też może cię wiele nauczyć.

A co do energii - jeśli spotykasz się z pozytywnym odzewem: pochwałą, słowem uznania, czy najzwyklejszym uśmiechem, popycha cię on do działania, wspiera w działaniu i sprawia, że staje się ono generalnie łatwiejsze. Z kolei odzew negatywny budzi w pierwszym odruchu niechęć czy złość, jednak potraktowany „na zimno” pokazuje ci, że możesz coś poprawić i zmienić, a potem unieść się honorem i pokazać, że nie będzie ci tu jakiś wybrzydzał. No chyba że masz do czynienia ze zwykłym rzygiem hejterskim – na coś takiego lepiej nie zwracać uwagi, szkoda zdrowia.

Kontaktu międzyludzkiego nie da się uniknąć, ale czy jest on w ogóle potrzebny? Cóż, człowiek to zwierzę stadne, istota społeczna, więc kontaktu potrzebuje, choćby po to, by utwierdzić się w przekonaniu, że nadal jest człowiekiem.

Piszę o bogactwie i sile kontaktu międzyludzkiego, bo doświadczam go na co dzień. Cenię kontakt inspirujący, bo taki najbardziej pomaga mi się zmotywować do wielu rzeczy, zakasania rękawów i wzięcia się do jeszcze bardziej intensywnej roboty. Co za tym idzie, każdego dnia doświadczam zmiany i otrzymuję zastrzyk kreatywności – ileż to pomysłów wnieśli do moich warsztatów, zajęć językowych czy podręczników ich uczestnicy i użytkownicy! W niektórych przypadkach pierwotna idea bywała przewracana do góry nogami, jednak wtedy nabierała jeszcze większej wartości! Tak, każda forma kontaktu w jakimś zakresie zmienia obie osoby biorące w nim udział – jakże celnie ujął to Carl Gustav Jung:

Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie.

8 komentarzy

, 23.02.2015, 09:10

...A im większa grupa społeczna tym ciekawszy wybór wyszukiwania tych właściwych dialogów. Szczególnie na obczyźnie "pozytywne" kontakty międzyludzkie mają duże znaczenie!

martac, 23.02.2015, 20:49

Prawda, im większa grupa, tym doznania ciekawsze.

Ola Lewtak, 23.02.2015, 21:57

"Stawanie się innym człowiekiem" ma tu dwa znaczenia bo po pierwsze zmienia się siebie, a po drugie przejmuje się np lekcje od tej drugiej osoby.

martac, 24.02.2015, 18:56

Zmiana zawsze dotyczy obu osób biorących udział w kontakcie.

axxel, 25.02.2015, 20:53

kontakt międzyludzki generalnie wzbogaca, jaki by nie był, jeśli umiesz, zacytuję autora "wyciągać wnioski"

Mariusz Włoch, 25.02.2015, 21:21

Zgadzam się z każdą z powyższych wypowiedzi, z cytatem z autora włącznie :)

Jadzia, 26.02.2015, 17:33

a ponoć manipulacja to takie złe słowo - a my nic innego nie robimy, tylko wywieramy wpływ na siebie!!!!!!!!!!!!!

axxel, 04.03.2015, 19:07

w ogóle to uważam, że wszystkie komentarze są manipulacyjne :)